LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології


Гео и язык канала: Украина, Украинский
Категория: Экономика


Все про економіку, бізнес, фінанси та технології без політики.
Головний канал LIGA.net - https://t.me/liganet
Наші ресурси 👉 https://bit.ly/4a8L62a
З питань реклами [email protected]

Связанные каналы  |  Похожие каналы

Гео и язык канала
Украина, Украинский
Категория
Экономика
Статистика
Фильтр публикаций


✈️ Україна вивчає варіант з приватними управителями для державних аеропортів.

Залучення приватних інвестицій дасть змогу зменшити потреби у прямому бюджетному фінансуванні аеропортів, зберегти інфраструктуру аеропортів в експлуатаційному стані й забезпечити їх готовність до швидкого перезапуску авіасполучення після війни.

Технічне завдання дослідження передбачає техніко-економічну, фінансову й інституційну оцінку стану аеропортів, розробку моделей залучення приватних операторів і проведення ринкових консультацій з провідними операторами аеропортів.

Дослідження проведуть на основі аеропортів Бориспіль, Одеса, Львів та інших. Результати очікуються вже в серпні цього року.


"Кодацьке-Агро" (бенефіціар – Сергій Рожковський) взяло в суборенду 3969 га держземлі.

Аукціон проводився тричі, оскільки попередні переможці відмовлялися підписувати договір через неправильну оцінку своїх фінансових можливостей.

Кодацьке-Агро брало участь у всіх трьох аукціонах.

За словами гендиректора Державного земельного банку Ярослава Ярославського, ця ділянка тривалий час не використовувалася і перебувала в поганому стані. Тепер новий користувач планує швидко її впорядкувати, розпочати обробляти та вже восени зібрати перший урожай.


📄 Зеленський підписав закон для безперешкодної торгівлі з ЄС за новими правилами.

Для бізнесу та експортерів це означає, що:
🔹 до кінця 2025 року діятиме перехідний період: підприємці зможуть користуватись як старими, так і новими правилами визначення походження товарів;
🔹 сертифікати, видані до початку 2025 або 2026 року (залежно від країни), залишаються чинними, якщо товари ще в дорозі або під митним контролем;
🔹 сертифікати, видані за новими правилами, матимуть спеціальну позначку – "REVISED RULES".
🔹 країни-учасниці конвенції повинні обмінюватися інформацією про зміни у своїх правилах.


Після 6 червня ЄС планує повернути мита та квоти на українські товари. Це не просто технічна зміна — Україна може втратити до 3,5 млрд євро на рік, а агросектор, що формує 60% валютного виторгу країни, опиниться під тиском.

Замість 7 квот — буде 30. Постраждають експортери пшениці, яєць, м’яса, молочних продуктів і навіть томатної пасти.

Чому ЄС ухвалив це рішення, які сценарії можливі далі та що робить Україна, аби зберегти доступ до європейського ринку — розбір від LIGA.net 👇


Дія запроваджує плату за деякі сервіси з 1 червня – першим стане шеринг документів для банків.

Ця функція дозволяє банкам отримувати копії цифрових документів користувачів (паспорт, ІПН тощо) через Дію. Послуга стане платною саме для банківських установ, а для громадян – залишиться безплатною.

У майбутньому платними планують зробити ще два сервіси:
🔹"Дія.Підпис" для юридичних осіб, що дозволить бізнесу підписувати документи онлайн із використанням електронного підпису напряму через Дію.
🔹сервіс електронної ідентифікації Diia.OAuth.


🤔 Фірми з оточення влади можуть бути причетні до схем на фортифікаціях — Bihus.info.

З початку 2024 року держава виділила близько 40 млрд грн на фортифікації.

Основними розпорядниками грошей, отримуючи суттєво більше, ніж Міністерство оборони, є обласні адміністрації. Найбільше коштів припало на Сумську та Харківську області, трохи менше – на Запорізьку, Одеську, Житомирську, Донецьку та Херсонську.

Журналісти знайшли сліди того, що сотні мільйонів гривень з цих бюджетів були втрачені, переважно – шляхом завищення цін через посередників та виведення грошей через підставні компанії.


Чому індекс борщу побив рекорд і до чого тут "МакДональдз"?

У травні в Україні офіційно зафіксували найдорожчий борщ за всю історію спостережень. Індекс Борщу — показник, що відстежує вартість класичних інгредієнтів для страви — сягнув 222 грн. Це на 50% більше, ніж торік.

Головний винуватець — капуста: вона подорожчала в 5,4 раза через посуху та відсутність сучасних овочесховищ. Свинина — на другому місці. Її ціна зросла через великодній піст, шашлики та скорочення поголів’я.

І навіть "МакДональдз" не витримав — запустив "малий Біг Тейсті", бо цибуля теж у ціні, як крипта.

Чи варто чекати зниження цін у червні — читайте у розборі LIGA.net 👇


Експорт вироблених у Китаї смартфонів до США через Трампа впав до рівня 2011 року.

Спад пояснюється загрозою введення мит США, які порушують ланцюжки постачання технологій і перенаправляють електроніку в інші регіони. Інвестори побоюються глобальної торговельної війни, яка може підірвати двосторонню торгівлю між США та Китаєм.


Тайванська компанія Foxconn, більш відома як виробник iPhone, вже використовує штучний інтелект для проєктування фабрик ще до їхнього будівництва.

Foxconn створює власну генеративну нейромережу для виробництва — FoxBrain. У її основі лежать моделі Llama 3 і 4 від Meta, а також внутрішні виробничі дані. Мета — побудова агентної системи для виконання вузькоспеціалізованих завдань на фабриках. Модель планують поширити на всі підприємства компанії та зробити її з відкритим кодом. Кожен завод надсилатиме дані про її ефективність, щоб централізовано вдосконалювати систему.

Ще один інструмент — Nvidia Omniverse. Його використовують для створення цифрових копій заводів ще до фізичного будівництва. ШІ "проганяє" виробництво у віртуальному середовищі, оптимізує процеси, і лише після цього Foxconn запускає реальне будівництво.


"ЄС схвалив свій 17-й пакет санкцій проти Росії, націлений проти майже 200 суден тіньового флоту. Нові заходи також спрямовані на протидію гібридним загрозам та захист прав людини. Додаткові санкції проти Росії вже розробляються. Що довше Росія веде війну, то жорсткішою буде наша відповідь", – написала в соцмережі X представниця Європейського Союзу з питань закордонних справ Кая Каллас.


Уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк розповів, що в цьому пакеті також будуть 17 фізичних осіб і 58 юридичних осіб, пов'язаних з російським військово-промисловим комплексом.

Також він передбачає жорсткіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення.


📉 Японська Honda скорочує інвестиції в електромобілі та зосередиться на гібридах.

Honda прогнозує, що до 2030 року продаватиме від 2,2 до 2,3 мільйона гібридів. Загального прогнозу щодо всіх продажів на цей період компанія не оприлюднила.

Упродовж 2027–2031 років компанія планує представити 13 нових гібридних моделей у світі. Також вона розробляє гібридну систему для великих моделей, запуск яких запланований на другу половину десятиліття.


📈 Нардеп Железняк прогнозує перегляд бюджету влітку. Він оцінює додаткову потребу у 400 млрд грн.

Головною причиною збільшення дефіциту стала необхідність самостійних закупівель зброї через затримки її постачання від партнерів.


До 2022 року ринок приватної медицини зростав у рази. А потім — війна, втрата клінік, відтік пацієнтів і кадрів. Але виявилося, що саме криза стала каталізатором змін.

❓ Яка зараз ситуація на ринку?
❓ Чому під час війни зросла конкуренція?
❓ Чому українській медицині практично неможливо зайти в Європу?

Про все це поговорили із гендиректором і співзасновником мережі офтальмологічних клінік "Візіум" Сергієм Пономарьовим.


Країна, яка ще 40 років тому перевозила супутники на волах, сьогодні — серед лідерів космічної гонки. Успішна посадка на Місяць, стикування супутників в орбіті, амбіції побудувати власну станцію — Індія більше не в тіні NASA чи Роскосмосу.

❓ Чому цей прорив — не випадковість, а результат десятиліть послідовної політики?
❓ Як РФ втратила лідерство, а Індія його перехопила?
❓ Що з цього може винести Україна — навіть із мізерним космічним бюджетом?

Розповідаємо у нашому матеріалі 👇


Власник бренду "Балувана Галя" Ігор Сухомлин готує новий судовий позов проти засновників мережі магазинів заморожених продуктів "Галя Балувана".

У 2021 році сторони уклали угоду, яка дозволяє використання торговельної марки лише для заморожених продуктів (пельмені, вареники, млинці тощо), у рамках 30-го класу міжнародної класифікації товарів і послуг (МКТП).

Але, за словами Сухомлина, згодом власники "Галі Балуваної" порушили домовленості й почали відкривати заклади харчування з аналогічною назвою, а також продавати іншу продукцію – м’ясну, молочну, кондитерську.

Він також підкреслив, що ситуація створює юридичні ризики не лише для власників мережі "Галя Балувана", а й для франчайзі.


📦 Нова пошта відкрила у Варшаві новий фулфілмент-центр для e-commerce.

Як зазначають у компанії, це дозволяє українським компаніям зосередитися на розвитку продукту, маркетингу та клієнтському сервісі, а складські та логістичні операції взяла на себе Нова пошта.

Фулфілмент підходить як для бізнесів, що відправляють товари по Європі, так і для тих, хто доставляє замовлення з України. Компанія бере на себе митне оформлення, підготовку документів і доставку до понад 10 країн ЄС, зокрема Німеччини, Італії, Чехії, Франції та інших.


🤔 Укрзалізниця повинна у липні 2026 року погасити єврооблігації на загальну суму понад $700 млн і поки що не знає, як буде це робити.

Це створює "фінансову невизначеність", особливо з огляду на необхідність фінансування капітальних інвестицій і витрат на залізничні перевезення, а також післявоєнне відновлення, йдеться в документі.

Компанія повідомила, що працює над пошуком рішень щодо єврооблігацій та покращення ліквідності.


2025 рік може стати непростим для мікро- та малого бізнесу: вперше з початку війни кількість закритих ФОПів перевищила нові реєстрації. Це тривожний сигнал для економіки, адже саме ММСП створюють більшість робочих місць і генерують значну частину ВВП.

Логістика, податки, безпека, нестача кадрів та обмежений доступ до фінансування – ось що гальмує зростання.

Після зупинки підтримки з боку USAID українські підприємці розраховують на нові європейські програми.

Чи встигне європейська допомога компенсувати втрати і як держава підтримує підприємців прямо зараз - читайте у матеріалі 👇


Які цікаві статті ви могли пропустити цього тижня?

📦 Дохідність складської нерухомості України приваблює інвесторів. Утім, поріг входу в проєкти залишається доволі високим. Скільки коштує побудувати склад та на яку дохідність може розраховувати інвестор?

💰 Україна продовжує наповнювати Фонд ліквідації наслідків збройної агресії. Але обсяг накопичених у ньому коштів покриває лише 0,1% потреби у відновленні. Чим важливий цей Фонд і хто його наповнює?

👥 Як змінився ринок праці за три роки війни: хто скорочує, а хто наймає працівників.

💵 Українські військові скаржаться на заблоковані кредитні ліміти та послугу "Оплата частинами" у багатьох українських банках. Чому їм відмовляються видавати кредити?

▪️ Офіційні біткоїн-адреси Кабміну зберігають 46 351 BTC. Чи збирається Україна створювати крипторезерв за прикладом США?

🤔 У КНДР десятки тисяч програмістів працюють під прикриттям, влаштовуються у західні компанії та фінансують режим Кіма. Як виглядає айтішник із Північної Кореї і чому стартапи найбільш вразливі?

💬 Голова Української ради торгових центрів Максим Гаврюшин розповів, чому в Україні будують багато ТРЦ, скільки їх потрібно та як нові вимоги щодо укриттів здорожчують проєкти.

🗣 Кияни вирішили розпочати боротьбу проти удвічі підвищених житлових тарифів, які з березня запровадили в багатоповерхівках без ОСББ міська влада та муніципальні керівні компанії. Експерти радять, як діяти.

🤖 Українські бізнеси все активніше передають рутину штучному інтелекту. Агенція Be—it інвестувала у ШІ понад 500 тисяч гривень. Завдяки цьому 55% працівників відчули менше робочого навантаження. Хто ще з українських бізнесів інвестує у ШІ?

⚫️ Попри війну, банківські депозити залишаються одним із найпопулярніших і доступних способів збереження коштів в Україні. Як обрати депозит та скільки можна заробити?


Загальна вартість 100 найцінніших брендів світу сягнула $10,7 трлн – рейтинг Kantar.

Американські компанії займають 82% загальної вартості рейтингу, що значно перевищує 63% у 2006 році. Китайські бренди подвоїли свою вартість і тепер становлять 6%, а частка європейських брендів знизилася з 26% до 7%.

🔹 У 2025 році у глобальні 100 брендів повернулися Spotify, Airtel – найшвидше зростальний телеком-бренд, аргентинський Mercado Libre, Zara та канадський RBC, що показав найбільший приріст серед фінансових брендів за межами США.

🔹 71% доданої вартості сформували бренди, що радикально змінили свої галузі або створили нові. До новачків цього року увійшли Stripe та Chipotle, а Aldi тримається у списку вже 15 років.

🔹 Лідером рейтингу четвертий рік поспіль залишається Apple із вартістю $1,3 трлн. Вперше у найкращі 100 увійшов ChatGPT, посівши 60 місце, тоді як Amazon збільшив свою вартість на 50% до $866 млрд. Instagram і TikTok продемонстрували зростання на 101% і 25% відповідно, підтверджуючи вплив соцмереж.

Показано 20 последних публикаций.
OSZAR »